Дозволите детету да ужива у распусту

Током распуста, подржите своје дете неинсистирањем да се понаша као да школа и даље траје.
Помозите детету да ужива у распусту.

Односно:

Комуникација. Искористите прилику за другачије разговоре. Током школовања, већина разговора и активности са децом се своди на: "Шта је данас било у школи?", помагање око домаћих задатака, преслишавање…

Физичке активности. Дозволите детету да предахне и дајте му шансу да се "излудује". Пустите га да скаче, јурца, трчи, цичи, односно да прича, понаша се и мисли као дете. Оно то и јесте, само што сте због његове школе и ваше презаузетости на послу - то заборавили и ви и оно.

Подстичите дружење. Током школске године, времена за слободне активности и дружење нема довољно. Преусмерите вашу комуникацију на поље неговања социјалних односа, јер ћете тако продубити односе поверења са дететом и стећи додатне информације о његовим вредностима и размишљањима, потребама и емоцијама.

Заједничка забава. Приуштите себи и детету заједничке активности, које ћете заједно осмислити, а у којима је уживање обострано (шетња, биоскоп, посластичарница, одлазак на излет). То ће га подсетити да ви знате да цените ваше заједничко време, и да су вама приоритети ваш међусобни однос, а не његов школски успех.

Школска лектира. Данашња деца све мање читају, а када им дозволите избор провођења слободног времена - то је углавном седење испред рачунара или телевизора. Зато родитељи, покушавајући да код деце формирају навику читања, упућују их на читање школске лектире. Међутим, то је углавном контрапродуктивно, јер та литература није њихов лични избор. Уместо тога, подржите читање уопште. Дозволите им да читају оно што је њихов избор, и ма колико било далеко од школе, то ће их више приволети читању него лектира.

Обуставите евентуалне казне. Када вас дете разочара неком оценом - сетите се да је то само оцена. Ако ваша казна обележи његов цео распуст, дете неће научити лекцију коју казном желите да му "усадите", али ће битно нарушити ваше међусобне односе. Чим заборави зашто је кажњено, повероваће да је то неправедна казна, што може довести до развијања његовог непријатељства према вама.

Прваци. Посебно је важно не форсирати будуће прваке да током летњег периода нешто вежбају и припремају се за школу. Најпре, све што је потребно да знају за почетак првог разреда, већ су савладали похађањем припремног предшколског програма у оквиру својих вртића. Инсистирање да науче да читају или пишу пре школе, може бити веома контрапродуктивно. Наиме, ако ви децу научите писању на један начин, а учитељица понуди неки други систем учења писања слова, ваше дете ће најпре морати да се одвикне од оног што је научило са вама, да би усвојило тај на коме  инсистира његова учитељица.

Иако будући прваци често желе да нешто додатно раде, јер тиме несвесно смањују сопствену трему пред полазак у први разред, ви им уместо тога понудите игру, забаву, дружење са вршњацима. Сваку евентуалну трему или недоумицу детета разрешите разговором и додатним информацијама у вези са школом. Немојте претеривати у хвалисању школе, већ будите благи, оптимистични и убедљиви - да све што треба да зна за сам почетак школовања, дете већ зна.