Дечији допис родитељима

ДЕЧИЈИ ДОПИС РОДИТЕЉИМА

Ø Немојте са мном на силу. То ме учи да се једино сила уважава. Радије ћу реаговати на савет.

Ø Немојте обећавати. Можда нећете моћи одржати обећање, па ћу изгубити поверење у вас.

Ø Немојте да се осећам мањим него што јесам. Због тога ћу глумити да сам ‘велики’.

Ø Немојте уместо мене чинити ствари које могу учинити сам. Због тога се осећам као беба, а могао бих вас почети доживљавати као слуге.

Ø Немојте да моје лоше навике обузму сву вашу пажњу. То ме само охрабрује да наставим.

Ø Немојте ме исправљати пред другима. Бићу много пажљивији ако са мном разговарате тихо и насамо.

Ø Немојте о мом понашању разговарати за време свађе. Не знам зашто онда слабо чујем, а и нисам склон сарадњи. У реду је да се предузму потребне мере, али дискусију одложите за касније.

Ø Немојте ми држати придике. Изненадили бисте се како добро знам ста је право, а шта криво.

Ø Немојте стално приговарати. Ако то будете радили, мораћу се почети правити глув.

Ø Не прецењујте моје понашање. Лако ме је застрашити, па почнем лагати.

Ø Немојте заборавити да волим експериментисати. Ја из тога учим, па вас молим да будете стрпљиви.

Ø Немојте ме штитити од последица. Морам учити на искуству.

Ø Не одбијајте ме кад тражим одговоре на нормална питања. Ако ме одбијете, видећете да ћу престати испитивати, а информације ћу тражити негде другде.

Ø Немојте ми говорити да сте идеални и непогрешиви. С таквима је тешко живети.

Ваше дете